

EcoOlive är det senaste naturvaxet från den branschledande vaxtillverkaren Kerax.
EcoOlive Container Blend är en olivvaxblandning som är gjort för tillverkning av ljus i en behållare som t.ex. glas eller burk.
EcoOlive Pillar Blend är en 100% naturlig blandning av övervägande olivvax med naturliga tillsatser. Detta vax innehåller inga genetiskt modifierade ingredienser, palm- eller paraffinprodukter. Det är biologiskt nedbrytbart och veganvänligt.
Detta vax fungerar mycket bra med de flesta doftoljor och färger. Det behövs vanligen ingen andra påfyllning, men kan behövas om behållaren är mycket stor.
EcoOlive Container Blend kommer i formen av små pastiller.
Tillverkaren rekommenderar att man smälter vaxet till ca 75 grader och hälls upp i behållare vid ca 65n grader, men viktigt att testa själv. Behållarna rekommenderas vara rumsvarma eller något uppvärmda för ett bättre resultat.
Rekommenderas inte att hetta upp vaxet över 85 grader eller hållas upphettat under längre perioder då det kan missfärga vaxet. Om man hettar upp vaxet av misstag över 90 grader, så kan vaxet klara sig om det snabbt svalnar.
Ljus bör vila ostört under minst 48 timmar före testbränning.
Man kan ha i upp till 12 % doftämne men vi rekommenderar ca 6-8 %
---------------
Du som tillverkar dina egna ljusprodukter har själv ansvar för att kontrollera och testa att den kombination du använder brinner säkert!
Testa i en säker miljö och lämna inte utan uppsikt.